کد خبر: 6155
تاریخ انتشار: دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 -    8 May 2017
ارسال به دوستان
الف الف

/ / / Hinode spacecraft / solar-b /

فضاپیمای «هینود» در شهریور 1385 (سپتامبر 2006 میلادی) به فضا پرتاب شده وبه گونه ای در یک مسیر به دور زمین می‌چرخد که همواره خورشید را می‌بیند. این مأموریت توسط «آژانس اکتشاف فضایی ژاپن» JAXA و با همکاری چند آژانس فضایی دیگربویژه ناسا هدایت می‌شود.

هدف این فضاپیما عکسبرداری با دقت زیاد از خورشید وبررسی پدیده های خورشیدی مانند تاج ٬ انفجارها و بادهای خورشیدی بویژه درک منبع انرژی آنها می باشد. تلسکوپ اشعه ایکس ( با نام XRT  )  نصب شده در این فضاپیما توانسته اطلاعات جدیدی درباره جتهای اشعه ایکس که در واقع شراره های کوچکی هستند در اختیار دانشمندان قرار بدهد.این جتها نسبت به شراره ها دارای انرژی کمتر هستند ولی در عوض فراوانی آنها بیشتر است.

جتهای اشعه ایکس وشراره های خورشیدی هر دو ناشی از ترکیب مجدد مغناطیسی هستند٬ پدیده ای که در آن خطوط مغناطیسی مخالف یعنی مثبت ومنفی(مانند قطبهای مثبت ومنفی آهنربا)با هم در می آمیزند ونتیجه آن تولید انرژی می باشد.این انرژی موجب حرکت وفرار گازهای بار دار الکتریکی (پلاسما) به مناطق بیرونی منظومه شمسی می شود.دانشمندان با مطالعه  جتهای اشعه ایکس که دارای ویژگیهای ساختمانی ساده تری هستند خود را برای درک بیشتر شراره ها و فوراهای تاج خورشیدی(CME ) آماده کنند.

 

مشاهدات فضاپیمای هینود نشان داده که جتهای اشعه ایکس سهم بزرگی در بادهای خورشیدی (جریانی از پلاسما که بطور پیوسته از خورشید جدا می شود و به سمت مناطق بیرونی منظومه شمسی در همه جهات حرکت می کند) با سرعت زیاد دارند٬ علاوه بر این ٬ اولین نشانه های مستقیم ازتاثیر امواج مغناطیسی با نام  امواج آلف ون (Alfven ) در حرکت بادهای خورشیدی در اختیار دانشمندان قرار گرفته است.

در اتمسفر خورشید امواج آلف ون زمانی تولید می شوند که حرکات همرفتی وامواج صوتی٬ میدانهای  مغناطیسی را با فشار به سمت بیرون  تغییر شکل می دهند و یا زمانی که فرآیندهای دینامیکی جریانهای تولید می کنند که موجب تغییر شکل میدانهای مغناطیسی می شوند.

 این فضاپیما توانسته نشانه های مستقیمی از امواج آلف ون را در اختیار دانشمندان قرار بدهد تا قبل از این ستاره شناسان می توانستند شاهد تعداد اندکی جت اشعه ایکس در روز باشند در حالیکه بکمک حساسیت بالای این فضاپیما روزانه بطور متوسط تا 240 عدد از آنها قابل مشاهده است.

ظاهرا" ترکیب مجدد خطوط مغناطیسی مخالف ٬پدیده ای کاملا" رایج در خورشید بوده واین ترکیب٬ موجب تولید امواج آلف ون وپلاسمای پرانرژی به شکل جتهای اشعه ایکس می شود.بنابراین رابطه مستقیمی بین ترکیب مجدد خطوط مغناطیسی وشکل گیری امواج آلف ون در جتهای اشعه ایکس وجود دارد.

تعداد زیاد جتها بهمراه سرعت زیاد پلاسمایی که به سمت بیرون پرتاب می شود موجب تقویت این نظریه شده که جتهای اشعه ایکس عامل اصلی در شکل گیری بادهای خورشیدی می باشند.هینود در زبان ژاپنی به معنای «طلوع خورشید» است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به زبان انگلیسی به آدس زیر مراجعه نمایید:

http://solarb.msfc.nasa.gov/