سخن روز

 
عکس روز


بر فراز تاریخ|علی حسن زاده

 
تبلیغات

ایستگاه بین المللی در این لحظه

   


 

 

 

ورود به فروشگاه هفت آسمان

 

رصدخانه ابن صلاح همدانی
Ibn salah hamadani observatory

مرکز اخترشناسی ابن صلاح همدانی وابسته به معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری همدان ، دارای زیربنای 686 متر مربع و در دو طبقه طراحی گردیده و به علت دارا بودن گنبد، سالن اجتماعات، آسمان نما و کتابخانه تخصصی بزرگترین رصدخانه در غرب کشور محسوب می گردد.

امکانات پژوهشی مرکز اخترشناسی شامل دو دستگاه تلسکوپ 8 و 6 اینچی (مدل کسگرین و مدل نیوتنی)، یک دستگاه آسمان نما ، گنبد با قابلیت کنترل از راه دور ، دستگاه های Sky Sensor (جستجوگر آسمان) و CCD  (دوربین مخصوص عکس برداری از اجرام سماوی) ، فیلترهای رصدی ویژه، امکانات سمعی و بصری، سالن کنفرانس با گنجایش حدود یکصد نفر، کارگاه و تاریکخانه می باشد.

محل احداث رصدخانه بر بلندای یکی از تپه های مشرف به شهر همدان موسوم به تپه حاج عنایت انتخاب گردید. مکانی دور از مزاحمت نور و تردد شهری و از سوی دیگر، نزدیک به شهر از بابت دسترسی سریع علاقمندان. ساختمان رصدخانه از نظر فیزیکی و شکل ظاهری طوری بنا گردید که از نقاط مختلف شهر قابل رؤیت بوده و مشتاقان را به خود جذب می نماید. این مرکز فعالیت خود را از 20 اسفند 1382 آغاز نمود.

آدرس سایت این مرکز: http://www.ebnesalah.ir/main.asp

                        ابن صلاح همدانی کیست:

ابوالفتوح احمدبن محمدبن سری نجم الدین همدانی مشهور به ابن صلاح در نیمه اول قرن ششم در شهر همدان و در خانواده‍ای بزرگ و اهل فرهنگ دیده به جهان گشود. در اوایل جوانی به شوق فراگیری دانش عصر خود به سوی بغداد رهسپار شد و در آنجا نزد دانشمندی به نام ابوالحکم مغربی که ریاضیدان ، شاعر ، مدرس طب و رئیس بیمارستان نظامی بود شاگردی کرد تا به جایی رسید که آثار متعددی تالیف نمود و شهرتی به دست آورد.

از ابن صلاح آثار متعددی در زمینه نجوم ، ریاضیات ، پزشکی و منطق بر جا مانده است که به صورت نسخ خطی در مراکز علمی و کتابخانه های مختلف ایران و دنیا نگهداری می شود.

از این آثار می توان به کتابها و رساله های زیر اشاره نمود:

- رساله نجومی در باره تسطیح کروی و شبکه بندی اسطرلاب ها

- رساله هایی بر نقد و تفسیر مجسطی بطلمیوس

-نقد و بررسی ایرادات دیگران بر کتاب اصول اقلیدس

- مجموعه مبسوطه در زمینه پزشکی

- رساله ی قیاس در منطق

چراغ عمر ابن صلاح در 548 هجری (مقارن 1153 میلادی) خاموش شد و او را در گورستان صوفیان در حومه دمشق به خاک سپردند.

منبع:آسمان تفتان (نویسنده:بهنام کتبی)

  

واژه مرتبط:  رصدخانه ملی ایران -رصدخانه ابوریحان بیرونی- رصدخانه کاشان- رصدخانه زعفرانیه - رصدخانه مهر-رصدخانه خواجه نصیر الدین طوسی

 

 

۷۷۱۲۱۸۶   پیاده سازی : کافه نورون